Bezpieczeństwo w podróży: kompletujemy apteczkę

Nic nie psuje podróży tak bardzo, jak problemy ze zdrowiem. Na poważne choroby raczej nie mamy większego wpływu. Co innego, jeżeli chodzi o mniej groźne dolegliwości: ból głowy, brzucha, czy nudności. W wielu przypadkach możemy się przed nimi ustrzec.

Niezależnie od tego, czy zabierasz ze sobą bagaż podręczny, czy dużą walizkę, o jednej rzeczy musisz zawsze pamiętać — o apteczce. Muszą znaleźć się w niej: bandaże, plastry, woda utleniona, pęseta. Dodatkowo warto pamiętać o lekach, które mogą przydać się podczas bólu głowy, brzucha, czy pierwszych objawów przeziębienia.

Wizyta u lekarza – zaplanuj ze sporym wyprzedzeniem

Apteczka - co zabrać w podróż
Photo by Martin Brosy on Unsplash

Jeżeli wybierasz się w egzotyczną podróż, nie ominie Cię wizyta u lekarza. To twój obowiązek.  W trakcie spotkania otrzymasz dokładne informacje na temat szczepień oraz listę leków, które powinieneś przyjmować w trakcie wyjazdu. Jeżeli planujesz wyjazd do takich miejsc jak Kenia, zaplanuj swoją wizytę ze sporym wyprzedzeniem. Będziesz potrzebował bowiem całego kompletu szczepień. Ich załatwienie, może zająć trochę czasu. Miej to na uwadze.

Pod przeciwsłonecznym parasolem

Myśląc o apteczce, mamy przed oczami przede wszystkim plastry oraz leki. W naszym bagażu powinno znaleźć się jednak coś jeszcze — kremy z filtrem. Spakuj je koniecznie, gdy wyjeżdżasz w miejsca, w których panują wysokie temperatury. Na miejscu może się bowiem okazać, że ich zakup związany jest z wydaniem dużej ilości gotówki. Nic dziwnego, lokalni przedsiębiorcy wiedzą, że taka ochrona jest nam naprawdę potrzebna i niestety często ten fakt wykorzystują.

Nie pij wody z kranu i unikaj drinków z lodem

Jedną z najczęstszych dolegliwości, które mogą dopaść nas na wyjeździe, są różnego rodzaju zatrucia pokarmowe. Ich przyczyną są nie tylko nieodpowiednie przygotowane potrawy, ale też zwykła woda. To między innymi z tego powodu w wielu hotelach i hostelach goście mają zagwarantowaną ciągłą dostawę butelkowanych napojów.

Woda z kranu w wielu przypadkach nie nadaje się do picia. O tym fakcie warto pamiętać, wybierając się do baru. Nawet gdy jest ci bardzo ciepło, nie proś o dodatek lodu. Nie masz bowiem pewności, czy obsługa przygotowała go z odpowiedniej dla ciebie wody. Gwarantuję, że dużo lepiej będziesz się bawił, gdy wieczór spędzisz poza toaletą. W razie czego, jeszcze przed wyjazdem zaopatrz się w węgiel lub inny sprawdzony specyfik przeciw biegunkom.

Ochrona przed insektami

Jeżeli planujesz wyprawę w rejony, w których jesteś narażony na zarażenie się np. malarią, pomyśl nie tylko o szczepieniach, ale też o czymś, co uchroni cię przed komarami. Środki znane i używane w Polsce na niewiele się zdadzą — w większości przypadków są zbyt słabe. Zamiast tego postaw na produkty, z których korzystają mieszkańcy danych państw. Pamiętaj, że część specyfików przeznaczona jest do stosowania bezpośrednio na skórę, a część wyłącznie na ubranie.

Sama apteczka to za mało

Wyjeżdżając, nie zapomnij o ubezpieczeniu zdrowotnym. To naprawdę ważne. Kilka złotych wydanych na ubezpieczenie, potraktuj jako opłatę za spokojny urlop. Jeżeli będziesz poruszał się po krajach Unii Europejskiej lub EFTA, zaopatrz się też w kartę EKUZ. Dzięki niej będziesz mógł korzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych oferowanych na terenie tych państw. Załatwienie karty zajmuje kilka chwil. Wystarczy udać się do  siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia, wypisać odpowiedni wniosek i chwilę poczekać na wydanie dokumentu. Kartę najlepiej załatwić jeszcze przed okresem wakacyjnym. Dzięki temu unikniesz stanie w długiej kolejce.

Przeczytaj jeszcze: jak zorganizować wyprawę bez pomocy biura podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *