Vlog z podróży — jak się do niego przygotować?

Jeszcze kilka lat temu powrót z wakacyjnego wyjazdu kojarzony był ze wspólnym oglądaniem zdjęć, odtwarzaniem kaset wideo oraz rozmowami do późnych godzin nocnych. Dziś relacji z wyjazdów szukamy na Instagramie, Facebooku i Youtube.

Vlog z podróży – od czego zacząć?

Popularność portali takich jak YouTube wynika z kilku czynników. Znudziliśmy się formatami znanymi z telewizji i sztuczną, wymuszoną oprawą. Potrzebowaliśmy czegoś, co jest świeże, naturalne, co pozwoli nam poczuć, że uczestniczymy w spełnianiu czyjegoś marzenia. Dodatkowo blogi sprawiają, że zaczynamy wierzyć w to, że my także możemy odkrywać dalekie miejsca i cieszyć się nietypowym stylem życia. Dobrze o tym pamiętać przygotowując vlog z podróży.

vlog z podróży
Photo by lucas Favre on Unsplash

Nastaw się na wiele godzin pracy

Jeżeli nigdy nie robiłeś filmu z podróży, może ci się wydawać, że to wyjątkowo proste zajęcie. Bo co jest trudnego w tym, by wyciągnąć telefon i nagrać kilka ładnych widoczków? Jeżeli twoimi odbiorcami ma być tylko mama, tata i trzech kumpli, to nic. Jeżeli chcesz przyciągnąć tłumy, będziesz musiał bardziej się postarać.

Musisz mieć świadomość, że staniesz się jednocześnie dźwiękowcem, operatorem, montażystą, lektorem, producentem, reżyserem i aktorem. Jeżeli chcesz odpowiednio przygotować się do pracy, warto zajrzeć do kilku książek i poszerzyć swoją wiedzę związaną z tą tematyką. Oczywiście możesz pójść też na żywioł i uczyć się wszystkiego w praktyce. Ty sam będziesz wiedział, które rozwiązanie jest dla ciebie najlepsze.

Liczy się pomysł

Skoro zdecydowałeś się na podróż w konkretne miejsce, prawdopodobnie ma to swoją przyczynę. Być może spodobała ci się dana kuchnia, język, podejście do życia lub architektura. Jeżeli jest to element, który naprawdę cię fascynuje, zrób z tego przewodni motyw swojego filmu. Mówienie o czymś, co jest dla ciebie ciekawe, jest znacznie łatwiejsze niż przemowa na tematy, na których nie do końca się znasz. Wypadniesz naturalnie i będziesz miał dużą szansę na to, by zarazić swoimi zainteresowaniami innych. Takie podejście sprawi, że samo tworzenie materiału będzie dobrą zabawą i sprawi ci mnóstwo przyjemności. Twoi odbiorcy z pewnością to poczują.

Pokaż coś, czego nie ma w przewodniku

Staraj się, by w twojej relacji pojawiło się coś, czego zazwyczaj nie umieszcza się w książkowych przewodnikach, czy folderach biur podróży. Pokaż zatem, jak wygląda nocne życie miasta, opowiedz o tym, w jaki sposób odbywa się szukanie noclegu, zaprezentuj owoce, które znalazłeś na lokalnym targu, lub zajrzyj do knajpki, w której stołują się mieszkańcy. To zdecydowanie ciekawsze niż opisywanie każdego zabytku po kolei (choć pewnie i taka forma znalazłaby swoich wielbicieli). Buduj swoją przewagę na ciekawostkach. Stworzysz powód, dla którego ktoś będzie chciał obejrzeć właśnie twój film.

Przygotuj się

Najciekawszych rzeczy dowiesz się podczas samego wyjazdu. Nie zwalnia cię to jednak od wcześniejszych przygotowań. Sprawdź, które atrakcje mogą okazać się wyjątkowo interesujące. Poczytaj na temat danej kultury i obowiązujących w społeczeństwie norm. Na miejscu będziesz mógł skonfrontować zdobytą wiedzę z rzeczywistością.

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić przed wyjazdem? Napisz scenariusz. Dzięki niemu twoje działania staną się uporządkowane. Nawet wtedy, gdy plan będzie diametralnie zmieniał się podczas twojego wyjazdu, zarys filmu pozwoli ci na trzymanie się głównego tematu. Zanim wyjedziesz, zastanów się nad sposobem, w jaki będziesz się wypowiadał, określ grupę, do której chcesz dotrzeć i zadbaj o odpowiedni dźwięk.

jak przygotować vlog z podróży
Photo by Jakob Owens on Unsplash

Dobry operator pilnie poszukiwany

Dobre zdjęcia to połowa sukcesu. To właśnie z tego powodu opanowanie podstaw sztuki operatorskiej jest tak ważne. Nie tylko zyskasz świadomość tego, w jaki sposób zrobić mistrzowskie ujęcia, ale też zaoszczędzisz sobie mnóstwa pracy podczas montażu. Nie stworzysz ciekawego filmu, jeżeli poszczególne sceny nie będą łączyły się w odpowiedni sposób. Sprawdzaj, czy nie dochodzi do łamania osi akcji, myśl o kompozycji oraz o wykonaniu odpowiedniej ilości przebitek. Przydadzą się, gdy niczym innym nie będziesz w stanie połączyć dwóch scen. Jeszcze przed wyjazdem obejrzyj kilka filmów związanych z tym tematem. Możesz też sięgnąć po książki takie jak: 5 tajników warsztatu filmowego lub Sztuka filmowania. Sekrety warsztatu operatora. Takie przygotowanie sprawi, że nawet twój pierwszy vlog z podróży będzie wyglądał profesjonalnie.

Chciałbym publikować, ale się boję

Bywa i tak, że podstawy pracy z kamerą oraz znajomość programów takich, jak Adobe Premiere Pro cz Final Cut Pro X nie stanowią dla ciebie problemu. Pomimo tego, wciąż odkładasz nagranie pierwszych scen. Powód – boisz się.

Z jednej strony chcesz zrobić coś nowego, z drugiej wciąż myślisz o tym, jak odbiorą cię inni. Możesz się z tym oswoić. Zacznij od naprawdę małych kroków. Dobrym sposobem jest założenie konta na Instagramie i zamieszczanie tzw. Insta Stories. Świadomość tego, że filmy po pewnym czasie znikną, może ściągnąć z ciebie pewną blokadę.

Gdy twój strach jest naprawdę ogromny, zacznij od pokazywania krajobrazów, dopiero później zacznij o nich opowiadać, a jeszcze później pokazuj także samego siebie. Nie rób nic na silę. Metoda drobnych kroków z pewnością poprowadzi cię w dobrą stronę. Wkrótce poczujesz, że jesteś gotowy.

Szukasz sprzętu, który przyda ci się podczas nagrań? Zachęcam do przeczytania tekstu na temat bezlusterkowców. Znajdziesz go w tym miejscu: Bezlusterkowce – dlaczego zyskują na popularności?

Jeżeli chcesz wiedzieć, gdzie się aktualnie znajduję, odwiedź mnie na Facebooku i Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *